1972’de Turan Gazozları’nın sponsorluğunda, Kırmızı-Beyaz renklerle kurulan “Melikahmet Turanspor” uzun yıllar amatör liglerde mücadele etti. 1985’te Turan Gazozları’nın sponsorluktan çekilmesiyle kulübün adı “Melikahmetspor” oldu. 1990 yılında belediyenin satın aldığı kulübün adı “Diyarbakır Belediyespor”, renkleri de Yeşil-Beyaz olarak değiştirildi. 1993’te Diyarbakır’ın büyükşehir statüsüne alınmasıyla kulübün adı da “Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor” olarak 3. kez değişikliğe uğradı. 1996’da kulübün renkleri Yeşil-Beyaz’dan Sarı-Kırmızı’ya çevrildi. 1999 yılında kulübün DİSKİ’den gelir elde etmesini amaçlanarak kulübün adı bu kez “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİspor” olarak değiştirildi.

2010-11 sezonu başında yapılan kongre sonucu, kulübün adı “Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor” olarak değiştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor, 19 Mayıs 2013’te yapılan kongrede ise, kulübün Sarı-Kırmızı olan renkleri Yeşil-Kırmızı renklerle değiştirilmiştir.

Kulüp 28 Ekim 2014 tarihinde yapılan kongrede kulübün adını “Amed Sportif Faaliyetler Kulübü”, renklerini ise Yeşil-Kırmızı-Beyaz olarak değiştirdi.